“Scenete” cu Scripcaru, Atomei si Barbulescu Flavius la sedinta Consiliului Local.

31 mai 2013 Sedinta CL11

Vineri, 31 mai, la sase luni de cand am depus memoriul impotriva lui Barbulescu (semnat de 20000 de cetateni europeni, de Asociatia Bund Gegen Missbrauch der Tierre, Asociatia Animal Need Us, Federatia Nationala pentru Protectia Animalelor si asociatia noastra) am reusit in sfarsit sa “luam cuvantul” in fata Consiliului Local Brasov. Cu mult inainte de a deschide gura am realizat insa ca vom vorbi in desert si ca nimic din ce vom spune nu va putea zdruncina mistica solidaritate a increngaturii scripcariene. Semnele acestei solidaritati ni s-au aratat distinct in cateva scenete cu caracter alegoric pe care Atomei, Barbulescu, Scripcaru, Chiriches, Vasile Kraila ori Vasile Paraschiv le-au jucat aproape ostentativ in fata noastra, dupa cum urmeaza:

(Actul I, sceneta 1) Atomei  ingenuncheaza (sau se lasa ciciuca) la picioarele hingherului sef ca un vasal care asteapta o scatoalca peste ceafa din partea seniorului (“acolada”) ori ca un pacatos care cauta izbavirea sub poala popii. (semnificatie: inferioritatea ontologica a viceprimarului in raport cu hingherul. Din zambetul obedient al lui Atomei rezulta ca Barbulescu are asupra lui puterea pe care o are stapanul unui bichon asupra bichonului inainte de a-i pune lesa pentru a-l scoate la plimbare).

(Actul I, sceneta 2) Atomei, Barbulescu si Chiriches (celebrul consilier scripcarian de Bartolomeu) se aduna conspirativ intr-un colt si discuta. Scena are ceva din “Intalnirea celor trei magi” dar si din “Crearea lui Adam” a lui Michelangelo: Barbulescu (“dumnezeu tatal”) intinde aratatorul mainii drepte catre Atomei (“Adam”) insufladu-i “intelepiunea hinghereasca”. Atomei zambeste satisfacut dupa “infuzia” barbulesciana dar Chiriches afiseaza un suras misterios ca al Monalisei. (Semnificatie: Barbulescu le arata celor doi “calea” spre locul unde “s-a nascut” primul cadavru de caine incinerat corespunzator-“ieslea din cuptorul” Protanului. In schimbul “iluminarii”, Atomei ii ofera hingherului “aurul” de la bugetul local si ”smirna” de la Asociatia “Milioane de Prieteni” iar Chiriches il ”tamaiaza” cu multumirile unor cetateni din Bartolomeu.)

31 mai 2013 Sedinta CL131 mai 2013 Sedinta CL231 mai 2013 Sedinta CL331 mai 2013 Sedinta CL 431 mai 2013 Sedinta CL531 mai 2013 Sedinta CL631 mai 2013 sedinta CL731 mai 2013 Sedinta CL831 mai 2013 Sedinta CL931 mai 2013 Sedinta CL10

(Actul II, sceneta 1) . In timp ce Claudiu vorbeste despre nimicnicia hingherilor si despre indolenta Consiliului Local (care s-a sters la fund cu cele 20000 de semnaturi ale memoriului depus de noi in decembrie 2012), Scripcaru il cheama mai aproape pe Atomei si pe urma stau nas in nas, ranjindu-si complice, ca doi corijenti care se pregatesc sa copieze la teza. Sceneta aduce aminte insa si de ”Pacatul originar”: “Sarpele” (Scripcaru) o ispiteste pe “Eva” (Atomei) cerandu-i sa guste din “fructul cunoasterii dede-supturilor” din Primaria Brasov. Atomei gusta, isi pierde inocenta si “intelege” instantaneu ca tot ce spune “iubitorul de un animal”, Dumitriu n-are nicio noima. Noima capata doar cuvintele  lui Scripcaru si mai ales calatoriile “initiatice” in Tara Soarelui Rasare in care-l trimit periodic cuvintele respective. (semnificatie: dispretul metafizic al lui George Scripcaru fata de orice “iubitor de un animal” care vorbeste o limba romana corecta in rasparul Consiliului Local Brasov. Atomei, transfigurat de initierea in “misterele” Primariei e sub controlul total al Scripcarului care-i dicteaza, printr-o voce launtrica (plina de greselei de exprimare) ce e bine si ce e rau. Viceprimarul este atat de fidel primarului incat e gata sa-l urmeze (sau sa-i deschida calea) pana la capatul lumii. Chiar pana-n Japonia).

31 mai 2013 Sedinta CL1231 mai 2013 Sedinta CL1331 mai 2013 Sedinta CL931 mai 2013 Sedinta CL1531 mai 2013 Sedinta CL1631 mai 2013 Sedinta CL17

 

(Actul II, sceneta 2) Chinuit brusc de-un prurit intelectual, consilierul Vasile Kraila ne explica de ce n-am putut lua cuvantul in Consiliul Local timp de 6 luni de la data la care am cerut respectivul cuvant. Cica in legea 215 zice ca seful de sedinta ne ”poate da cuvantul” si ca probabil omul n-a putut sa ne dea cuvantul din motive obiective. Ii spun ca nu exista asa ceva in legea 215 si ca formularea din Legea transparentei decizionale (Legea 52 din 2003) este :” Persoana care conduce sedinta ofera cuvantul” . Kraila insista cu indaratnicia ignorantului ca legea 215 e asa cum zice el ca asa si pe dincolo. (semnificatie: Intregul univers al lui Vasile Kraila e guvernat de legea 215, iar legea 215 e guvernata de cele cateva idei pe care le are Vasile Kraila despre ea si, evident, de “Marele Ceasornicar” George Scripcaru care “intoarce” Legea din cand in cand, potrivind-o cu nevoile proprii de a da, a lua sau a poci “cuvantul”. Din punct de vedere teologic “credinta” lui Kraila in unicitatea Legii 215 se poate chema “monotheism”, “mono-nomism”, “scripcarianism” sau pur si simplu “legea 215”.)

31 mai 2013 Sedinta CL1831 mai 2013 Sedinta CL1931 mai 2013 Sedinta CL2031 mai 2013 Sedinta CL21

(Epilog Scena finala)  La sfarsitul sedintei, Vasile Paraschiv (secretarul  Primariei) ne explica poticnindu-se-n cuvinte si rasturnandu-le, ca “el nu are voie sa ne dea relatii despre nimic intrucat exista un litigiu (in instanta) intre asociatia noastra si Consiliul Local” (marota tampita a lui Barbulescu). Ii explic ca-i o aberatie si-i spun ca, in conditiile astea, mi-e frica si sa-l salut ca sa nu-l sanctioneze Scripcaru daca-l prinde ca-mi raspunde. “Dom’le zice Paraschiv, totusi nu se poate sa vorbim, sa va dam vreo informatie dom’le, ca asta e tradare!” (semnificatie: Vasile Paraschiv e la fel de rupt de realitate ca soldatul japonez care s-a ascuns 30 de ani in jungla din Okinawa nestiind ca razboiul s-a terminat. Paraschiv traieste in timpul mitic, primordial al Securitatii ceausiste unde pentru un securist model ca el numai ideea de “sifona” un “buna ziua” catre niste “dusmani ai poporului” ca noi era echivalentul unei tradari exemplare soldate cu ”executia” sumara a ratiei luare de ciocolata si salam de sibiu).

31 mai 2013 Sedinta CL2231 mai 2013 Sedinta CL23

Share
5 Responses to "“Scenete” cu Scripcaru, Atomei si Barbulescu Flavius la sedinta Consiliului Local."
 • Lili 04/06/2013 la 9:36 pm

  concluzia?

  • codrut 05/06/2013 la 12:38 am

   Concluzia e la inceput (atipic). Baietii formeaza o increngatura sudata.

 • Gabriela 05/06/2013 la 3:45 pm

  Daca nu exista respect pentru oamenii care vorbesc , cu care ar trebui sa colaboreze , ce respect sa aibe fata de lege , fata de cetateni si mai ales fata de caini ?

 • Lili 13/06/2013 la 11:26 am

  s-a infintat politia animalelor, nu pot sa cred ca un criminal si-a schimbat fata peste noapte:
  http://tarnovan.wordpress.com/2011/08/02/de-ieri-functineaza-politia-animalelor-la-brasov/

 • s 03/01/2014 la 3:22 pm

  Rumänien raus aus er eu

Leave a Reply: